Praha - Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský nabízí recept pro boj s islámským extremismem. Jako klíčové vnímá okamžité zatýkání radikálů a v dlouhodobém horizontu reformu islámu jakožto náboženství. Připouští, že chybou je i dogmatický multikulturalismus.
Podle výkonného ředitele think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovského, kterému šéfuje Jakub Janda, je proti islámskému extremismu v Evropě nutné bojovat na několika úrovních, které se doplňují. Hokovský svůj recept napsal na sociální síť Facebook v reakci na další teroristický útok v Londýně ze sobotního večera.
Jednotlivé úrovně odlišuje na základě časového hlediska. "Okamžitě (dny a týdny): zatýkat radikály, sledovat podezřelé, posilovat ochranu měkkých cílů, tj. operativní práce bezpečnostních složek a zpravodajských služeb," zmiňuje Hokovský. Součástí řešení otázky extremismu by ale měly být i střednědobé aktivity.
"Střednědobě (měsíce-roky): zaměřit se na potírání šíření islámského extremismu, tj. taktická práce pro bezpečnostní politiku státu ideálně koordinovaná z jednoho centra. A posilování obranyschopnosti a odolnosti společnosti," uvádí. Z dlouhodobého hlediska je pak třeba podporovat reformu islámu. "Pěstovat výklad, který odmítne všechny prvky neslučitelné s principy osobní svobody, lidské důstojnosti a rovnoprávnosti v západním pojetí," upřesňuje. S tímto by ale podle jeho mínění měli přijít sami muslimové.
Na závěr dodává, že vylučovat jakoukoliv spojitost extremismu a migrace není na místě. "Nelze se tvářit, že boj proti islámskému extremismu nesouvisí s imigrační a integrační politikou. Nezodpovědná politika otevřených dveří a přístup k menšinám v duchu dogmatického multikulturalismu jsou součástí příčin dnešní krize, a proto jejich odmítnutí je součástí řešení," uzavírá Hokovský.
Témata: Evropské hodnoty, extremismus, Islám, Radko Hokovský
Související
24. října 2017 16:55
18. května 2017 12:34
17. dubna 2017 15:02
26. prosince 2016 16:34
7. září 2016 11:12
26. srpna 2016 12:22