Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pravidla pro agenturní zaměstnávání se zpřísní, senát novelu podpořil

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Senátem dnes prošla novela o zaměstnanosti. Pracovní agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Novela, kterou ještě musí podepsat prezident, také zvyšuje sankce za pochybení agentur.

Od změn si ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje to, že na trh budou vstupovat pouze ty agentury, které mají odpovídající zázemí a jsou schopny zaručit minimální účetní a provozní standardy včetně materiálního vybavení.

Za "zastřené zprostředkování zaměstnání", tedy zajišťování pracovních sil bez respektování zákonných podmínek, má podle novely hrozit pokuta až pět milionů korun. Změna omezit zejména nedodržování zásady srovnatelných mzdových a pracovních podmínek dočasného přidělovaného zaměstnance. Omezit by měla také obcházení odvodů na sociální a zdravotní pojištění a záloh na daň z příjmu.

Půlmilionovou kauci, kterou budou muset pracovní agentury složit, neúspěšně navrhoval zrušit senátor TOP 09 Tomáš Czernin. "Zdánlivě rovnostářských 500.000 pro všechny je pro velké agentury problém malý, ale pro agentury malé takřka likvidační," uvedl senátor.

Počet pracovníků, které si firmy pronajímají od agentur práce, se za posledních pět let zvýšil o 62 procent. Zatímco v roce 2011 agentury poslaly podnikům 171.800 lidí, loni to bylo 277.400 osob.

Agentury často do firem posílají cizince na práci, o kterou čeští občané nestojí. Podle Asociace pracovních agentur se v ČR kromě čtvrt milionu legálně zaměstnaných agenturních pracovníků pohybuje minimálně stejný počet nelegálních pracovníků.

Témata:  pracovní agentury Senát Parlamentu České republiky zákony

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 18:20

V 96 letech zemřel Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějšch filozofů současnosti

Svět filozofie a společenských věd zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů naší doby. V sobotu zemřel ve věku 96 let Jürgen Habermas, muž, jehož myšlenky o komunikaci a racionalitě zásadně ovlivnily moderní vnímání společnosti. Podle oznámení jeho nakladatelství Suhrkamp skonal pokojně v bavorském Starnbergu nedaleko Mnichova.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

benzinky

Marže z cen benzinu: Kdy budou první údaje?

Ministerstvo financí obdrží první konkrétní data z plošného sledování marží u prodejců paliv již v pondělí. Ministryně Alena Schillerová v nedělním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové uvedla, že resort zatím nedisponuje informacemi, které by potvrzovaly, že si čerpací stanice navyšují marže nad rámec růstu cen na burzách. Reagovala tak na situaci, kdy ceny pohonných hmot v Česku skokově vzrostly v důsledku eskalace konfliktu na Blízkém východě.