Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V případu úplatků pro lékaře od prodejců léků je obviněno už 180 lidí

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Praha - Policie v kauze údajného uplácení lékařů ze strany distributorů léků stíhá už 180 lidí. Zástupci dvou farmaceutických společností dávali peníze lékařům a podle Národní centrály proti organizovanému zločinu to byly úplatky za předepisování léků.

Lékaři se hájí tím, že šlo o odměny například za spolupráci na dotazníkových šetřeních. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), která o případu informovala už v září 2015. Obviněných tehdy bylo 34.

"Policie už dvakrát rozšířila počet obviněných, v současnosti je jich více než 100. Nejprve bylo obviněno 34 osob, pak dalších 19 a nejnověji dalších 127. Nic dalšího k této věci nyní nebudeme sdělovat," řekl deníku státní zástupce Ondřej Šťastný. Mezi obviněnými jsou podle MfD lékaři mnoha odborností od praktických přes urology, gynekology či psychiatry, a to z různých regionů. Bokem dostali tisíce, ale třeba i víc než dva miliony korun, v závislosti na množství předepisovaných léků.

V poslední vlně obvinění jde nejčastěji o lékaře ze středních Čech a jižní Moravy, píše deník. Policie při domovních prohlídkách našla mimo jiné evidenci plateb přijatých lékaři v letech 2008 až 2013 a také připravené obálky s penězi a označením lékaře.

Obě farmaceutické firmy, které se podle kriminalistů na korupci podílely, jsou dnes v likvidaci. Policie se na stopu údajných úplatků dostala při vyšetřování krácení daní pomocí fiktivních faktur, kterým se peníze pro lékaře získávaly, uvedla MfD.

Mezi 34 lidmi, které policie začala stíhat jako první, podle dřívějších informací MfD bylo 15 lékařů a 19 pracovníků dvou firem obchodujících s léky. Deník předloni napsal, že policisté mají podezření, že celková výše úplatků činí desítky milionů korun.

Témata:  lékaři zdravotnictví léky

Související

Aktuálně se děje

1. října 2025 17:35

České řidiče potěší události ve Spojených státech. Horší je to s akciemi na burze

Dneškem americká vláda vstupuje do nového fiskálního roku, aniž by měla zajištěné financování. Po takřka sedmi letech totiž v USA nastává takzvaný „shutdown“, tedy doslova „vypnutí vlády“ právě kvůli nedostatku financí. Řada federálních agentur a úřadů dočasně omezí svůj chod, takže přechodně může narůst míra nezaměstnanosti. Agentura Bloomberg odhaduje, že ze srpnové úrovně 4,3 procenta by mohla narůst až na 4,7 procenta, pokud bude „shutdown“ trvat tři týdny. A to právě kvůli pozastavení pracovní činnosti zaměstnanců federálních úřadů a agentur, na jejichž platy nyní zkrátka nejsou peníze.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Petr Fiala (ODS) a Andrej Babiš (ANO) se utkali v duelu na CNN Prima News. (1.10.2025)

Babiš versus Fiala poprvé. Duel přinesl ostré slovní výpady a mávání grafy

Předvolební debata mezi premiérem a lídrem koalice Spolu Petrem Fialou šéfem hnutí ANO a expremiérem Andrejem Babišem se nesla v duchu ostrých osobních výpadů, obviňování a mávání grafy. Oba lídři se střetli v klíčových otázkách od inflace, daní a zadlužování státu přes důchodovou reformu a rodinnou politiku až po obranu, vztah k Ukrajině a klimatické závazky. Fiala obviňoval Babiše z nezodpovědnosti a z politických výmluv, zatímco Babiš vykresloval premiéra jako nekompetentního vůdce, který prý zadlužuje stát a selhává doma i v Bruselu.