reklama

Benotman tvrdí, že život radikálů je prázdný. "Necítí se zakořeněni ve své zemi, necítí se být začleněni ve společnosti. Sami sebe nepovažují za součást společnosti. Proto utíkají k takzvanému Islámskému státu, který jim dává pocit, že jsou součástí něčeho velkého," řekl Blesku s tím, že řada lidí, která se přidala k Islámskému státu, nedokázala ani přečíst Korán.

"Většina islamistů, kteří jdou bojovat, je banda idiotů a ignorantů," dodal. U něj samotného však byla situace jiná. "Pocházím ze zámožné aristokratické rodiny z Tripolisu. Můj děda byl libyjským ministrem obrany. Takže moje rodina není žádná chudičká. Nemluví k vám tedy někdo, kdo byl chudý, a proto sešel na cestu džihádu," uvedl.

K radikálům se přidal proto, že byl proti Kaddáfího režimu. "Vyrostl jsem s nálepkou blbečka z aristokratické rodiny. Nikdy mě to ale nevedlo k tomu, abych se radikalizoval. Otec ze mě chtěl mít podnikatele. V 80. letech byla za Kaddáfího silná islamizace, a tak jsem začal studovat práce myslitelů a islamistů. Kaddáfí byl vlastně islámský Marx," svěřil se s tím, že jeho knihy jsou o fúzi islámu a socialismu, a on bojoval proti té politické ideologii.

reklama