Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kapsch chce prodat státu svůj mýtný byznys v Česku, podle Ťoka ale existují jiné priority

Dan Ťok, ministr dopravy
Dan Ťok, ministr dopravy
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha -Společnost Kapsch chce státu prodat svůj mýtný byznys v Česku. Prodej by představoval především přechod desítek technologických expertů a projektových manažerů, kteří mají správu systému ve firmě na starosti.

Návrh na prodej předložil Kapsch ministerstvu dopravy loni v listopadu, nyní, po vyhlášení téměř 30miliardového tendru, firma návrh prezentuje jako řešení pro případ, že by soutěž na nového provozovatele nevyšla. Stát by se tím rovněž zbavil závislosti na externím správci mýta, uvedla v tiskové zprávě společnost.

Podobný systém, ve kterém většinu citlivých úkonů v rámci mýta spravuje státní firma, funguje například v Rakousku. Tento model prosazoval už předchůdce současného ministra dopravy Antonín Prachař.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka je nyní prioritou úřadu dokončení mýtného tendru, čímž ministerstvo plní nařízení vlády. "Nechápeme, proč se odborníci Kapsche nyní nesoustředí spíše na studování zadávací dokumentace a podle všeho vymýšlí jiné varianty, než je férová soutěž, která nepreferuje žádnou technologii," uvedl ministr.

Ťok dále řekl, že na nabídku nebude reagovat a že věří, že se provozovatele mýtného podaří vybrat v tendru. Nepovažuje za pravděpodobné, že se výběrové řízení podaří společnosti Kapsch zhroutit. "Doufám že ne, že je to nachystané tak, že ho ani právníci Kapsche nerozstřílejí a že se to podaří dosoutěžit," uvedl. K ceně, za kterou by firma systém chtěla státu prodat, řekl, že jde o několik miliard korun.

Témata:  mýtné Ministerstvo dopravy České republiky Dan Ťok

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.