reklama

Přijetí pozměňovacích návrhů k vládní novele o zdravotním pojištění doporučil plénu zdravotnický výbor. Vládní předloha předpokládá snížení hranice pro doplatky na léky pro důchodce a rodiny s dětmi. Poslanci by jí měli schvalovat ve středu.

U očkování seniorů proti pneumokokům by se pozměňovacím návrhem Davida Kasala (ANO) dostaly na stejnou úroveň oba druhy vakcín využívaných lékaři. Nyní mohou mít senioři bez doplatku jeden druh vakcíny. Pokud chtějí druhý, šetrnější, musejí podle důvodové zprávy doplatit zhruba tisícikorunu. Kasal zřejmě prosadí taky hrazené očkování chlapců proti papilomavirům, nyní je mají placené z pojištění jen dívky.

Zařazení lidí v ústavní léčbě mezi státní pojištěnce by měli poslanci schválit na návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL). "Zpravidla reálně nemají z čeho platit pojistné, a tak dochází k tomu, že dluží zdravotním pojišťovnám částky v řádu desítek tisíc korun," napsal ve zdůvodnění.

Zdravotnický výbor podle usnesení, které má ČTK k dispozici, rovněž podpořil rozšíření pravomoci praktických lékařů při předepisování léků, jak to požaduje Leoš Heger (TOP 09). Nyní musejí praktici i v případě některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař sice lék předepsat smí, není ale nárok na úhradu z pojištění.

Do zákona o zdravotních službách by se ve Sněmovna mohla dostat novelou institut hospice. Autor úpravy Jaroslav Zavadil (za ČSSD) ve zdůvodnění uvedl, že návrh vychází ze současné praxe, významné faktické dopady proto nepředpokládá.

reklama