Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žalobce v Rittigově kauze si stěžuje na vrácení části obžaloby k došetření

Ivo Rittig
Ivo Rittig
Foto: Twitter

Praha - Státní zástupce Adam Borgula podá stížnost proti tomu, že mu soudkyně vrátila k došetření část skutků lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování firmy Oleo Chemical.

Soud měl podle Borguly o vráceném bodu rozhodnout společně se zbytkem obžaloby. Věc se týká tvrzení, že lobbista si za vyvedené peníze pořídil tři nemovitosti v Dubaji.

Obžaloba tvrdí, že Rittig a jeho manželka se stali nejpozději v lednu 2011 majiteli apartmánu a o půl roku později také vlastníky rezidencí v oblastech Dubai Marina a Palm Jumeirah. Nemovitosti prý pro Rittiga ve Spojených arabských emirátech zakoupila žena, kterou lobbista několik měsíců předtím pověřil plnou mocí. K nákupu údajně použila přinejmenším 288.000 amerických dolarů (tehdy 4,9 milionu korun), které jí přišly na účet od karibské firmy Cokeville Assets Petera Kmetě. Rittig přitom podle Borguly věděl, že použité peníze pocházejí z provizí za fiktivní poradenskou činnost poskytovanou společností Cokeville Assets firmě Oleo Chemical.

Pražský městský soud letos v únoru nepravomocně zprostil obžaloby z tunelování Olea jak Rittiga, tak i jeho právníky, protože se neprokázalo, že by dané skutky spáchali oni. Vinnými uznal pouze bývalé šéfy firmy a Kmetě.

O posledním bodu obžaloby, který zahrnoval údajné Rittigovo praní špinavých peněz z Olea přes rezidence ve Spojených arabských emirátech, soudkyně Kateřina Radkovská nerozhodla. Uvedla tehdy, že to nemůže udělat kvůli zásadní procesní chybě vyšetřovatelů: při sdělování obvinění prý totiž Rittiga neupozornili na to, že ho podezírají i z této věci.

"Obecně lze říci, že mám za to, že skutek, pro nějž bylo zahájeno trestní stíhání, a skutek obsažený v obžalobě jsou totožné a soud o něm měl rozhodnout v rámci rok a půl projednávané věci," vysvětlil své námitky Borgula.

Témata:  Ivo Rittig Oleo Chemical soudy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.