reklama

Pokud jde o obecné hodnocení toho, jak se podle veřejnosti stará Česká republika o ochranu životního prostředí, téměř třípětinová většina dotázaných (58 %) vyjádřila názor, že starost České republiky o životní prostředí je přiměřená. Za nedostatečnou označila ochranu životního prostředí v ČR více než třetina (34 %) respondentů a pouhá 2 % oslovených se domnívala, že se stát stará o ochranu životního prostředí příliš mnoho, uvedl soc.cas.cz.

Že jejich domácnost vždy nebo často třídí běžný odpad, uvedlo v průzkumu téměř devět desetin lidí. Zhruba osm desetin také třídí nebezpečný odpad. Šetřit energiemi a vodou se ale kvůli ochraně životního prostředí snaží již jen polovina Čechů a výrobky šetrné k životnímu prostředí cíleně nakupuje pouze čtvrtina.

Nejméně dotázaných (ani ne pětina) uvádělo, že kvůli ochraně přírody nakupuje biopotraviny, či omezuje jízdy autem. Přitom situaci ohledně zatížení životního prostředí silniční dopravou označilo v průzkumu za špatnou 83 procent Čechů. To byl větší podíl negativních ohlasů než u těžby nerostných surovin, kde situaci považuje za špatnou 72 procent lidí.

Účastníci průzkumu hodnotili kromě dopravy a těžby situaci v celkem 12 oblastech ovlivňujících životní prostředí. Ve všech těchto oblastech převažovaly negativní ohlasy. Nejlépe lidé hodnotili úspornost spotřeby energií a surovin občany, kde je situace špatná jen podle 50 procent dotázaných a dobrá podle 40 procent.

reklama