Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konvička bude platit až 60 milionů, pokud nebude kandidovat

Martin Konvička na demonstraci proti uprchlíkům
Martin Konvička na demonstraci proti uprchlíkům
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Úsvit si smluvně pojistil účast Martina Konvičky a jeho Bloku proti islámu na své kandidátce do krajských i sněmovních voleb. Pokud by před nimi Blok proti islámu ukončil spolupráci, hrozí mu, že by musel platit až 60 milionů korun. S odvoláním na blog Lukáše Lhoťana to dnes uvedlo Právo. Zástupci Úsvitu dnes na tiskové konferenci pravost zveřejněné smlouvy nechtěli potvrdit.

Ze smlouvy mezi Úsvitem a Blokem proti islámu, kterou Lhoťan zveřejnil, vyplývá, že parlamentní strana dá na volební kampaně 60 milionů korun. Pokud by Blok proti islámu s Úsvitem ukončil spolupráci ještě před volbami, musel by uhradit do té doby vynaložené náklady na kampaně. Úsvit by v takovém případě čekala navíc pokuta půl milionu, Konvičku samotného pak 120.000 korun.

"Porušením této smlouvy není, pokud doc. Mgr. Martin Konvička, Ph.D., odmítne kandidovat ve volbách do zastupitelstev krajů a/nebo volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a/nebo rezignuje z objektivních závažných zdravotních důvodů," stojí také ve smlouvě. Blok proti islámu se v ní dále zavazuje, že před dvojicí voleb nepodpoří žádnou jinou politickou stranu.

Mluvčí Úsvitu Jan Zilvar dnes pravost smlouvy nechtěl potvrdit. Na tiskové konferenci uvedl, že neví, jestli zveřejněný dokument je skutečně ten, který Úsvit s Blokem proti islámu podepsal.

Na spolupráci pro nadcházející krajské, senátní i příští sněmovní volby se Úsvit a Blok proti islámu dohodly loni v září.

Témata:  Úsvit - Národní koalice Martin Konvička

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 13:49

Austrálii obchází strach. Tři smrtelné útoky žraloka za poslední měsíc

Pětatřicetiletý muž zemřel po útoku žraloka u pobřeží Západní Austrálie. Tragická událost se odehrála v sobotu dopoledne krátce před půl dvanáctou místního času v blízkosti ostrova Michaelmas, který se nachází přibližně třináct kilometrů od přístavního města Albany a zhruba 420 kilometrů jihovýchodně od Perthu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Filip Turek (Motoristé)

Pavel ve světě pomlouvá českou vládu, vztekal se v televizi Turek. Jde jen o vaše ego, vmetl mu Hřib

Mezi ústavními činiteli se rozhořel ostrý spor o to, kdo má Českou republiku reprezentovat na vrcholných setkáních mezinárodních organizací. Tato politická bitva, která se vede již delší dobu, se týká zejména nadcházejícího a hojně diskutovaného summitu NATO. Kvůli chybějící koordinaci a neshodám mezi vládním kabinetem a Pražským hradem se prezident Petr Pavel výjimečně zúčastní pondělního zasedání vlády.