reklama

Trest je na samé spodní hranici trestní sazby, muži hrozilo 15 až 20 let nebo i výjimečný trest. "Trest je přiměřený vzhledem k závažnosti zločinu, způsobu provedení i povaze obžalovaného. Soud prvního stupně přihlédl k přitěžujícím i k polehčujícím okolnostem," uvedl předseda senátu Stanislav Urbanec. Odvolací soud potvrdil i mírnější typ věznice, Fuchsa si jej odpyká ve věznici s ostrahou. "Jde o mimořádné vybočení z jeho dosud řádného života," vysvětlil soudce Urbanec.

Tragédie se odehrála loni na začátku srpna, předcházel jí konflikt na narozeninové oslavě na hřišti. Fuchsa se zde pohádal s kamarádem, jenž se zastal jeho přítelkyně, kterou obžalovaný vulgárně napadal. Fuchsa odjel autem, poté se na místo znovu vrátil. Kamarád si to s ním šel vyříkat, Fuchsa z místa znovu odjel a poté najel do skupiny osob. Trojice lidí stihla z místa uskočit, jednoho z nich však srazil. Obžalovaný po nehodě zavolal policisty, ti mu naměřili 2,1 promile alkoholu. Sražený mladík utrpěl řadu zranění a byl opakovaně operován. Je dosud v kómatu a zcela závislý na lékařské péči. "Můj klient je ve vegetativním stavu, ze kterého už se nadosmrti nedostane," uvedl jeho zmocněnec.

Fuchsa se u soudu bránil tím, že jednal ve strachu a stresu před dalším napadáním. Obhajoba žádala, aby byl zproštěn obžaloby. Poukazovala především na chorobu, kterou obžalovaný trpí a která se na nehodě mohla podepsat. Podle soudu tomu však chování muže před nehodou i po ní nic nenasvědčuje. Spojitost vyloučili i znalci. Muž podle nich jednal prý v přímém úmyslu, motivem jeho činu byl afekt vzteku umocněný alkoholem, kdy najel do lidí s úmyslem pomsty a předvedení vlastní síly. "Záměrem obžalovaného bylo najet do osob, které ho pronásledovaly. Musel vědět, že za takové situaci může způsobit smrt," dodal soudce.

Vrchní soud dnes svým rozhodnutím zároveň zamítl i odvolání žalobce, který považoval trest za nepřiměřeně mírný. Podle něj krajský soud přihlédl k polehčujícím okolnostem, které obžalovanému přiznal v rozporu se zákonem.

reklama