reklama

Předseda senátu hradeckého soudu Jan Rutsch dnes při zdůvodnění rozsudku řekl, že otázky rozsahu povinného očkování mají řešit expertní orgány a mají být předmětem politické diskuse, ne však dokazování před soudem. Odkázal také na dřívější rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS).

ÚS řešil očkování vícekrát. Například rozhodl, že očkování smí zůstat podmínkou pro přijetí dítěte do školky. Na druhé straně se vyslovil pro to, aby stát nesl odpovědnost za případné poškození zdraví následkem očkování.

Matky s dnešním rozhodnutím nesouhlasí a zřejmě podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Vadí mi, že se soud nevypořádal s našimi argumenty. Předpokládám, že po poradě s právníkem podáme kasační stížnost," řekla dnes ČTK jedna z matek Šárka Dubská. Uvedla, že svého syna nenechala očkovat proto, že zná děti, které mají po očkování následky. "Domnívám se, že nemoci, proti kterým se očkuje v současné době, se nevyskytují nebo jsou málo závažné a jejich přirozené prodělání poskytuje doživotní ochranu," řekla Dubská.

Rodiče žádali o přijetí tříletých dětí do školky v Jilemnici neúspěšně v letech 2014 a 2015, poté podali odvolání ke krajskému úřadu. Ten však jejich odvolání zamítl, proto se rozhodli podat žaloby k soudu.

Zástupce krajského úřadu dnes řekl, že úřad jako správní orgán nemohl rozhodnout jinak, než rozhodl. "Přijetí dítěte, které není očkované, do mateřské školy je správní delikt," uvedl před soudem.

reklama