reklama

Filip na tiskové konferenci uvedl, že Turecko si počíná nesolidárně. "Musím zásadním způsobem odmítnout pokus o vydírání EU ze strany Turecka," řekl na tiskové konferenci s tím, že Ankara nerespektuje závazky z mezinárodních smluv. Pokud myslí země vážně svou žádost o rychlejší projednání vstupu do EU, nemůže podle předsedy KSČM své povinnosti plnit za peníze cizích daňových poplatníků.

Ankara na summitu slíbila, že převezme zpět na náklady unie všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Avšak za každého syrského občana, který bude vrácen, by měly evropské státy přijmout od Turků jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě princip "jeden za jednoho" odmítl jako další pokus o zavedení migračních kvót. "Kvóty nefungují a navíc porušují suverenitu států. Závěry summitu považuji za porušení dosavadní dohody o relokaci, na které se EU shodla v září minulého roku," uvedl Fiala. Je přesvědčen, že přemisťování uprchlíků by bylo jen další pobídkou pro migranty, aby přišli do Evropy.

Turci výměnou za realizaci plánu chtějí tři miliardy eur (přes 80 miliard Kč) navíc nad rámec stejné sumy domluvené loni. Evropa by také měla urychlit jednání tak, aby bezvízový styk pro Turky mohl platit od letošního června. A EU by také měla začít připravovat otevření nových kapitol přístupových rozhovorů s Tureckem, které je dlouholetým kandidátem na členství v unii.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že postup Turecka není žádným překvapením. "Dalo se očekávat, že Turecko využije situace a bude klást další požadavky. V případě, že nedojde ke shodě s Tureckem a funkčnímu řešení, budou muset nastupovat plány B a C," řekl na tiskové konferenci. Jeho strana se snaží, aby se problematika migrace dostala na program středečního jednání Sněmovny.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ocenil, že je snaha migrační krizi řešit. Na grémiu Sněmovny se podle něj dnes diskutovalo o tom, že by poslanci měli brzy dokončit debatu o migraci a přinést usnesení. To by mělo být signálem veřejnosti, že Parlament i vláda intenzivně řeší ochranu občanů. Postoj k principu "jeden za jednoho" musí podle něj první řešit vláda.

reklama