Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a KSČM

Hnutí ANO
Hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

„Správce obsahu webových stránek KSČM omylem zavěsil tabulku s neúplnými informacemi,“ uvedl pro server mluvčí strany Roman Roun. V tabulce tři dny před volbami chyběly některé informace o dárcích a tzv. bezúplatném plnění. „Pochybení jsme uznali a pokutu uhradili,“ uvedl Roun.

Sankci ve stejné výši vyměřil úřad také hnutí ANO. „Jednalo se o jeden inzerát, u kterého jsme opomněli uvést povinnou informaci o zadavateli a zpracovateli,“ sdělil rozhlasu mluvčí ANO Martin Vodička. Veškeré billboardy, inzeráty či plakáty použité v předvolební kampani musí obsahovat ze zákona informaci, kdo je zaplatil a vytvořil. Stejně jako komunisté, ani zástupci opozičního ANO se pokutě nebránili.

Regulérnost předvolebních kampaní i hospodaření má v Česku na starosti Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Úřad ke konci ledna za senátní volby udělil sankce ve výši 560.000 korun, a to ve třiceti ukončených řízeních. Jde ale o průběžný "účet" za senátní volby. Na počátku roku měly totiž strany a hnutí povinnost odevzdat zprávy k financování kampaně. Úřad ale v zákonné lhůtě dostal jen 57 zpráv, v loňských senátních volbách přitom kandidovalo 71 subjektů, informuje server.

Témata:  hnutí ANO KSČM volby

Související

Aktuálně se děje

8:27

Leoš Mareš popsal další návštěvu u Hezuckého. Sestřičky naznačily posun k lepšímu

Zdravotní stav Patrika Hezuckého je každý den - a zcela pochopitelně - tématem ranní show na Evropě 2. Leoš Mareš se momentálně musí obejít bez svého parťáka, proto posluchačům alespoň říká novinky z nemocnice. Třeba tu, že Hezucký by mohl zdravotnické zařízení opustit již tento týden. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Otřes v ODS: Kuba na předsedu kandidovat nebude, ze strany odchází

Výrazná postava Občanské demokratické strany a jihočeský hejtman Martin Kuba se po dvaadvaceti letech rozhodl ukončit své členství ve straně a oznámil záměr založit nový politický subjekt. O svém překvapivém kroku informoval veřejnost prostřednictvím svého facebookového účtu. Toto oznámení přichází v době spekulací o jeho možné kandidatuře na předsedu ODS.