reklama

„Správce obsahu webových stránek KSČM omylem zavěsil tabulku s neúplnými informacemi,“ uvedl pro server mluvčí strany Roman Roun. V tabulce tři dny před volbami chyběly některé informace o dárcích a tzv. bezúplatném plnění. „Pochybení jsme uznali a pokutu uhradili,“ uvedl Roun.

Sankci ve stejné výši vyměřil úřad také hnutí ANO. „Jednalo se o jeden inzerát, u kterého jsme opomněli uvést povinnou informaci o zadavateli a zpracovateli,“ sdělil rozhlasu mluvčí ANO Martin Vodička. Veškeré billboardy, inzeráty či plakáty použité v předvolební kampani musí obsahovat ze zákona informaci, kdo je zaplatil a vytvořil. Stejně jako komunisté, ani zástupci opozičního ANO se pokutě nebránili.

Regulérnost předvolebních kampaní i hospodaření má v Česku na starosti Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Úřad ke konci ledna za senátní volby udělil sankce ve výši 560.000 korun, a to ve třiceti ukončených řízeních. Jde ale o průběžný "účet" za senátní volby. Na počátku roku měly totiž strany a hnutí povinnost odevzdat zprávy k financování kampaně. Úřad ale v zákonné lhůtě dostal jen 57 zpráv, v loňských senátních volbách přitom kandidovalo 71 subjektů, informuje server.