Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak zastavit šíření afrického moru prasat? Pomoci mají ploty a odchytová zařízení

divočáci
divočáci
Foto: Pixabay

Zlín - Zlínský kraj chce částečně oplotit území zasažené africkým morem prasat a osadit odchytová zařízení na divočáky. Dnes s požadavkem na vydání nových mimořádných veterinárních opatření osloví Státní veterinární správu.

Pevné ploty chce hejtmanství osadit kolem silnic mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou a také mezi Lípou a Slušovicemi. "Jde o místa, kde předpokládáme migrování černé zvěře a rozšíření ohniska nákazy. Z jiných stran nám to drží vesnice, města," uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková (ANO). Ploty by podle ní ve zmíněných úsecích mohly vydržet dva roky.

V co nejkratší době by podle radní měla být v regionu nainstalována také odchytová zařízení. Stavy černé zvěře se podle ní díky nim podaří redukovat rychleji než odstřelem. Stát budou v zamořené zóně kolem Zlína, do budoucna s nimi hejtmanství počítá v celém Zlínském kraji.

"Odchytová zařízení představují klece z kari sítí, které mají vstup. Zvíře vejde dovnitř a ven už se nedostane. Je to děláno takovým způsobem, že pokud se tam dostane srnčí nebo jelení, tak se to neuzavře. Je to dáno tím, že prasata ryjí. V případě, že se tam dostane černá zvěř, začne rýt a vstup zapadne," řekla Balaštíková.

V celém kraji by se podle ní měly v příštích měsících objevit desítky odchytových zařízení. Jak menších o velikosti dva krát 2,5 metru, tak i mnohem rozměrnějších, i několikahektarových. V zamořené zóně bude hustota jejich rozmístění vyšší.

Černá zvěř nakažená africkým morem prasat se prozatím drží ve zhruba dvacetikilometrovém okruhu severně od Zlína, kde má dostatek potravy v podobě řepky, pšenice nebo soji. Navíc se zde nesmí střílet, divočáci tedy mají klid. Ploty i odchytová zařízení proto chce kraj vybudovat ještě před sklizením plodin, kdy se divočáci začnou vracet do lesů.

O úhradu nákladů by se podle Balaštíkové měl postarat stát. "Pokud by se mor rozšířil do velkochovů prasat, škody půjdou do miliard. Teď se bavíme o statisících," řekla.

Témata:  divočáci Zlínský kraj myslivci

Související

Aktuálně se děje

1. ledna 2026 11:41

Silvestrovská tragédie. Požár ve Švýcarsku usmrtil několik desítek lidí

Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Dopravní nehody

Dívka (8) po bouračce vylezla oknem a zavolala pomoc

Novoroční podvečer na Novojičínsku se proměnil v drama, které díky neuvěřitelné statečnosti malé dívky neskončilo tragédií. Mezi Bílovcem a Fulnekem došlo k vážné nehodě osobního auta, ve kterém cestovala osmiletá holčička se svou osmapadesátiletou příbuznou. Zatímco starší žena zůstala v havarovaném voze těžce zraněná a zaklíněná, dítě projevilo duchapřítomnost, kterou by v takové chvíli postrádal i nejeden dospělý.