Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další zvýšení minimální mzdy? Marksová chce lidem dát 12.200 korun

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Liberec - O růstu minimální mzdy od 1. ledna 2018 by vláda měla rozhodnout v srpnu. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dnes potvrdila, že po vládních prázdninách navrhne zvýšení o 1200 Kč na 12.200 Kč. Marksová to dnes řekla novinářům v Liberci.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před měsícem uvedl, že chce, aby kabinet o dalším růstu minimální mzdy rozhodl do začátku vládních prázdnin. Podle Marksové o odkladu rozhodli ministři z časových důvodů. "Mohl být projednáván už na poslední vládě před dovolenou. Pak jsme si řekli, že je tam hodně bodů, tak to necháme na srpen," dodala.

Minimální mzda nyní činí 11.000 korun. Podle Marksové bude nutné o navýšení ještě jednat v koalici, není v tom shoda. Uvedla, že proti se vyjadřuje ministr financí Ivan Pilný (ANO). "Co se týče KDU-ČSL tak tam jsme zatím zaznamenali názory, že by byli ne pro tak výrazné navýšení, takže budeme ještě před tou vládou jednat," uvedla.

Minimální mzdu dostává asi 132.000 lidí, tedy 3,6 procenta zaměstnanců. Zaměstnavatele by zvýšení o 1200 korun příští rok stálo o 3,4 miliardy Kč víc. Do sociálního pojištění by z toho mohlo přitéct 800 milionů korun a do zdravotního 340 milionů Kč, uvedlo již dříve ministerstvo práce.

Témata:  minimální mzda Michaela Marksová-Tominová

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy