Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katarský princ Sání odškodné za vazební stíhání od ČR nedostane

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Katarský princ Hámid bin Abdal Sání chtěl po ČR za nezákonné vazební stíhání 225 tisíc korun. Jak zjistily Lidovky.cz, snahy dosáhnout odškodnění se nakonec vzdal. Proti dubnovému rozhodnutí soudu, že nemá na odškodné nárok, se totiž neodvolal.

Sání byl v Česku po vleklém procesu odsouzen za sexuální styky se školačkami k 11 měsícům vězení a k vyhoštění.

Ve vazbě byl od svého zadržení v září 2004. K porušení jeho práv vyplývajících z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod došlo podle verdiktu následným rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 2 i nadřízeného pražského městského soudu. Oba soudy ho totiž odmítly propustit z cely, ačkoliv tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl v dubnu 2005 o jeho předání do Kataru. Sání tak ve vazbě zůstal o 4,5 měsíce déle, než měl, dokud Nejvyšší soud nepřerušil jeho trestní stíhání.

Žalované ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že vazbu nelze považovat za nezákonnou, protože Sání byl následně odsouzen.

"Lhůta pro odvolání uplynula, odvolání ve věci neevidujeme," potvrdila serveru Hana Wagnerová, zástupkyně tiskové mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž spor Sáního a českého ministerstva spravedlnosti rozhodoval.

Sáního právní zástupkyně Anna Větrovská považuje rozhodnutí soudu za vítězství svého klienta. Ačkoliv kompenzaci mu soud nepřiznal, v podstatě sporu se podle ní postavil na jeho stranu.

Témata:  Hámid bin Abdal Sání soudy odškodnění

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.