reklama

Obžaloba tvrdí, že pachatelé fungovali jako organizovaná skupina. Před loupeží, kterou provedli 23. února 2016, si rozdělili úkoly: tři z nich loupili, další tři hlídali a zajišťovali odvoz jak lupičů, tak sebraného zboží.

Gang si vyhlédl prodejnu v centru hlavního města v Široké ulici. Muž, jenž komunikoval s prodavačem, ho náhle udeřil pěstí do hlavy, spoutal mu ruce za zády pomocí plastových stahovacích pásků a odtáhl ho do chodby v zázemí prodejny. Zbylí dva pachatelé mezitím zbili a zkopali druhého prodavače a spoutaného ho odnesli za jeho kolegou. První zaměstnanec z útoku vyvázl s tržnou ranou pod okem, druhý si z brutálního přepadení odnesl otřes mozku, zlomeninu dolní čelisti a modřiny v obličeji i po těle.

Po zneškodnění prodavačů prohledala trojice podle státního zástupce prodejnu, nalezenými klíči si odemkla vitríny a vzala z nich všechny vystavené hodinky. Z místa činu muži odešli pěšky. O kus dál uložili lup do auta, kde čekal spolupachatel, a sami potom odjeli jiným vozem. Jejich činnost před i po činu popisuje obžaloba podrobně - zřejmě i díky tomu, že jeden z obviněných spolupracuje s policií ve snaze zlepšit svoje postavení v trestním řízení.

Policie loni uvedla, že za loupeží stála skupina Vyborg, která se specializuje na přepadání obchodů se šperky. Tvoří ji hlavně lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu, řízena je z Ruska a Finska. Čtyři z šesti údajných pachatelů skončili v pankrácké vazební věznici, zbylí jsou na útěku. Mužům hrozí v případě prokázání viny až 15 let vězení.

reklama