Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minimální mzda poroste. O kolik ale zatím nikdo neví

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - V pondělí bude vláda jednat o zvýšení minimální mzdy. Lidovci navrhují nárůst o tisíc korun, stejně jako ministři hnutí ANO. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) chce přidat 1200 korun a pokusí se KDU-ČSL získat na svou stranu.

Po zvýšení na 12.200 korun od příštího roku by měli lidé s nejnižší mzdou čistý výdělek 10.640 korun, což je stále pod hranicí příjmové chudoby, zdůraznil při setkání s novináři volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Loni činila tato hranice pro samotného dospělého 10.691 korun.

Podle sociálních demokratů je tak navýšení navrhované Marksovou "návrat k důstojným poměrům", kdy pracující lidé nemusejí být závislí na sociálních dávkách a nespadají pod pojem pracující chudoba. U ANO vidí Marksová možnost změny postoje beznadějně.

Odboráři nyní požadují zvýšení minimální mzdy o 1500 korun, zaměstnavatelé by přidali zhruba 800 korun.

Do roku 2022, kdy bude končit mandát vlády vzešlé z blížících se říjnových sněmovních voleb, slibuje ČSSD navýšit minimální mzdu na 16.000 korun. Průměrná mzda v zemi by pak podle nich měla dosáhnout 40.000 korun.

Témata:  minimální mzda Michaela Marksová-Tominová vláda

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.