Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sucho zdrtilo zemědělce. Mohou dostat tučné kompenzace

Zemědělství, ilustrační fotografie
Zemědělství, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Olomouc - Zemědělci by za škody způsobené letošním suchem mohli dostat zhruba stejné kompenzace jako v roce 2015, kdy jim stát následně vyplatil 1,2 miliardy korun. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bude sklizeň obilovin letos o 13,2 procenta nižší než loni.

Zemědělci mají letos podobný pokles úrody obilí a olejnin jako v roce 2015, kdy byly škody způsobené suchem vyčísleny na tři miliardy korun. "Myslím, že se budeme snažit bavit o čísle, které by potom měla vláda vyčlenit na kompenzaci škod, aby bylo podobné jako před dvěma roky. Tehdy to bylo 1,2 miliardy korun, takže já bych byl rád, aby se částka blížila někde k této hodnotě," uvedl dnes ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na zahájení letní etapy mezinárodní výstavy květin Flora v Olomouci.

Ministerstvo zemědělství zatím nemá škody přesně vyčísleny, protože v některých krajích sklizeň obilí a řepky ještě neskončila. Jurečka předpokládá, že za dva až tři týdny by už mělo být ohledně výše škod jasno.

Tuzemská sklizeň obilovin a olejnin bude letos podle Jurečky o více než deset procent nižší než v loňském roce, který byl z pohledu úrody nadprůměrný. Na jižní Moravě či ve středních Čechách ale bude propad výnosů výrazně vyšší. "Někde činí i více než 70 procent. To je potom pro zemědělce opravdu drastické," upozornil Jurečka.

"Některé regiony jako například Třebíčsko, Rakovnicko, jižní Morava, ale i části Plzeňského či Jihočeského kraje, zaznamenaly výrazně nižší výnosy ve srovnání se zbytkem republiky," uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory. "Rozdíly nejsou dány jen regionálně, ale i v rámci jednotlivých podniků, a to především v závislosti na typu půdy, na které se plodiny pěstují," poznamenal Jiří Hrbek z ČSÚ.

Témata:  sucho zemědělci Marian Jurečka

Související

Aktuálně se děje

9:46

Slovenský hokej smutní. Zemřel slavný útočník Peter Veselovský (†60)

Slovenský hokej zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva. Ve věku 60 let zemřel slavný útočník Peter Veselovský, který ještě v barvách Československa získal dvě bronzové medaile na velkých akcích. S Košicemi také vybojoval tři ligové tituly. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Pendolino, ilustrační fotografie.

Pendolino na nové trase. České dráhy očekávají, že padne rekord

České dráhy od konce srpna nasadí denně na jeden pár vlaků Jižní expres vysokorychlostní jednotku Pendolino. Nasazení na koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi umožní nejen zkrácení jízdní doby pro cesty do a z jihočeské metropole, ale také bude znamenat pokoření dosavadního maximálního rychlostního limitu na tuzemské železnici v rámci pravidelného vlakového provozu. Na modernizovaných traťových úsecích se totiž počítá s tím, že Pendolino pojede rychleji než 160 km/h, což je dosavadní traťové maximum v České republice.