reklama

Okresní soud Brno-venkov v konkrétní kauze nejprve rozhodl tak, že otec se může s dětmi stýkat každý sudý víkend a dále každé úterý a čtvrtek od 15:00 do 8:00 následujícího dne. Pak ale otec nastoupil do výkonu trestu a Krajský soud v Brně změnil rozhodnutí tak, že styk se nijak neupravuje.

Zdůvodnil to stručně například tím, že děti nevědí o otcově trestu a návštěva ve vězení by pro ně mohla znamenat trauma.

Rozhodnutí krajského soudu přišlo v situaci, kdy dětem bylo šest a sedm let. " Je to věk, kdy je důležité, aby kontakt s otcem byl udržován. Těžko se potom ten vztah obnovuje," řekl mužův právní zástupce Pavel Kuchynka. Podle Kuchynky je rapotická věznice na návštěvy dětí dobře připravená. Nyní podle něj musí znovu rozhodovat krajský soud, přičemž není vyloučeno, že ještě předtím se muž dostane podmínečně na svobodu.

Krajský soud v Brně podle ÚS chyboval, když styk otce se synem a dcerou v konkrétním případě nijak neupravil a dostatečně to nezdůvodnil. V úvahu připadaly návštěvy ve věznici i nepřímý kontakt prostřednictvím telefonu, e-mailu či komunikační služby Skype.

"Justice samozřejmě musí vždy zvažovat konkrétní okolnosti a také povahu trestné činnosti, za kterou je člověk odsouzen. Samotný výkon trestu by ale neměl být důvodem pro úplné přerušení kontaktu mezi rodičem a dětmi," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

ÚS zohlednil judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, ale i řadu rozhodnutí obecných soudů z vybraných evropských zemí, kde je potřebná forma styku považována za nezbytnou. Vzal přitom v úvahu i to, že zachování rodinného prostředí má pro odsouzeného významné dopady i do jeho znovuzačlenění do společnosti po propuštění z vězení.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama