reklama
Chlapci vytrhli v pardubické nemocnici mandle. Skončil v kómatu! - anotační obrázek
Chlapci vytrhli v pardubické nemocnici mandle. Skončil v…

Rána ve vztazích podle hlavy státu nezůstala nezahojená, protože obě země vstoupily do Evropské unie a staly se členy širší evropské rodiny.

Ve středu 26. srpna 1992 těsně po půlnoci v brněnské vile Tugendhat zpečetili rozdělení země předsedové vítězných stran červnových československých parlamentních voleb Václav Klaus a Vladimír Mečiar. K samotnému rozdělení došlo 1. ledna 1993.

Zeman by prý nechtěl roli Klause a Mečiara na rozpad federace přeceňovat. „Václav Klaus podnikl velmi vážný pokus o udržení funkční federace tím, že založil ODS i na Slovensku. A často, i na úkor své kampaně v českých zemích, tam jezdil a usiloval o to, aby ODS na Slovensku uspěla. Toto poctivě míněné úsilí ale nemělo na tehdejším Slovensku šanci na úspěch," uvedl k aktivitám svého předchůdce na Pražském hradě Zeman.

Rozdělení republiky podle něj nevyplynulo jen z neslučitelných představ vítězů voleb v roce 1992 o budoucnosti společného státu. „Dělení republiky bylo fakticky zahájeno hned v roce 1990 zdánlivě malichernými spory o název republiky a státní znak," uvedl.

Připomněl také, že v roce 1992 snažil situaci zachránit prosazováním návrhu na vytvoření Československé unie. Mělo jít o volnou federaci dvou států s oddělenými rozpočty. „Tento plán nakonec nebyl akceptován," konstatoval.

Ve vztazích obou zemí podle Zemana nejsou trhliny. „Kdyby oba státy, nebo aspoň jeden z nich, nevstoupily do Evropské unie, považoval bych tu ránu za nezahojenou. Ale takto jsme se stali členy širší evropské rodiny a máme mimořádně skvělé, bratrské vztahy," doplnil.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama