Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta vyšlo ve Sbírce zákonů, kampaň oficiálně začíná

Pražský hrad
Pražský hrad
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Oficiálně začala kampaň pro prezidentské volby 2018. Rozhodnutí o tom, že si Češi příští hlavu státu budou vybírat 12. a 13. ledna, bylo dnes vydáno ve Sbírce zákonů.

Všichni adepti na funkci hlavy státu si podle zákona o prezidentských volbách nyní budou muset do pěti dnů založit transparentní účet pro financování volební kampaně. Zájemci o křeslo hlavy státu musí přihlášku podat ministerstvu vnitra do 7. listopadu.

O znovuzvolení usiluje Miloš Zeman. K jeho nejvážnějším soupeřům zatím patří bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček.

V kampani bude moci každý z kandidátů utratit nejvýše 40 milionů korun. Dalších deset milionů korun budou moci do kampaně investovat dva finalisté, kteří by postoupili z prvního kola, pokud v něm žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu.

Témata:  prezident ČR Miloš Zeman Michal Horáček Jiří Drahoš Pražský Hrad

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.