Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman šíří šíří nebezpečné nepravdy, ohradil se zástupce Bosny kvůli slovům o IS

Islámský stát
Islámský stát
Foto: nbcnews.com

Sarajevo - Podle českého prezidenta Miloše Zemana by Bosna mohla být základnou Islámského státu (IS) v Evropě. Člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović taková slova rázně odmítl.

Zeman v nedělním pořadu serveru Blesk.cz S prezidentem v Lánech mimo jiné uvedl, že v případě teritoriální porážky IS v Iráku a v Sýrii hrozí nebezpečí, že si islamisté vytvoří teroristickou evropskou základnu.

"Já se obávám, že takovou základnou může být Bosna. Už dnes v řadě bosenských měst a vesnic vlají vlajky Islámského státu," řekl prezident.

Izetbegović, který v tříčlenné bosenské kolektivní hlavě státu zastupuje Bosňáky (dříve Muslimové), se ohradil. "Zeman bez jakéhokoli důvodu a podkladu šíří nebezpečné nepravdy o Bosně a Hercegovině a zejména o Bosňácích, muslimech, jež se podobají dřívějším prohlášením chorvatské prezidentky Kolindy Grabarové Kitarovičové a rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze", citovala Izetbegovičovo vyjádření regionální televizní stanice N1.

Izetbegović dále prohlásil, že se jedná o "xenofobní, islamofobní kampaň oficiálních činitelů některých středoevropských států". Cílem těchto prohlášení je "otrávit" evropskou veřejnost lživou představou o Bosně.

Témata:  Miloš Zeman Islámský stát Bosna a Hercegovina

Související

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.