Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Šmejdi" v Česku: Problematických akcí ubývá, někteří to ale stále zkouší

ČOI
ČOI
Foto: Česká televize

Praha - Ve 2. čtvrtletí 2017 pokračovala Česká obchodní inspekce (ČOI) v kontrolách předváděcích prodejních akcí. Vedle odhalování nekalých praktik, včetně agresivních, byla věnována zvýšená pozornost plnění oznamovací povinnosti.

Z celkového počtu 37 provedených kontrol bylo zjištěno porušení právních předpisů ve 14 případech, což 37,8 procent. To znamená, že se jedná o téměř totožné zjištění jako v 1. čtvrtletí tohoto roku, kdy inspektoři zaznamenali nedodržení zákonů v 35,7 procentech, informuje coi.cz.

"Celkový trend má však klesající tendenci. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku ČOI zaznamenala pokles porušení právních předpisů zhruba z 80 procent na 40 procent," sdělil ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

"Přesto výsledky provedených kontrol potvrdily, že na trhu stále působí firmy, které v současné době porušují především povinnost oznamovat ČOI konání těchto akcí a obcházejí zákaz přijímat platby za nabízené výrobky či služby před uplynutím lhůty sedmi dnů od uzavření smlouvy. Proto bude ČOI kontroly předváděcích prodejních akcí provádět i v následujícím období," dodal Bezecný.

Inspektoři ve druhém čtvrtletí pravomocně uložili 17 pokut v celkové hodnotě více než sedm milionů korun. Jejich celková výše byla ovlivněna především uložením pokuty ve výši 1,6 milionu Kč společnosti Worm a také pokutou jeden milion korun pro společnost BNM-Medical Czech SE.

Témata:  ČOI (Česká obchodní inspekce) předváděcí akce šmejdi, podvodní prodejci

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.