reklama

Petice označuje za nepřípustné, aby orgány EU zasahovaly do pravomocí členských států. "Naším cílem je nasbírat více než milion podpisů napříč Evropou a dosáhnout zrušení všech rozhodnutí o kvótách," řekl novinářům předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Milion podpisů lze získat během krátké doby, dodal. "I kdyby se tím evropské orgány nezabývaly, alespoň signál, jak to lidé cítí, bude jasný," uvedl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Na konferenci, během které byla petice představena, promluvili také zástupci německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) a politici z Polska, Estonska, Litvy, Španělska či Británie. Mluvčími petice budou Lidinský, Tatjana Festerlingová z Pegidy a Maria Kaljusteová z estonské Konzervativní strany.

Loni v září EU přes odpor ČR, Slovenska, Maďarska a Rumunska rozhodla o přerozdělení 120.000 uprchlíků z Itálie a Řecka mezi ostatní země unie. Spolu s dobrovolným převzetím 40.000 osob, jež se dohodlo na jaře, se má plán týkat 160.000 Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci azyl skutečně získat.

Minulý týden Evropská komise představila návrh, ve kterém chce doplnit stávající pravidla o automaticky spouštěný krizový mechanismus rozdělení žadatelů o azyl na základě kvót v případě přetížení jedné ze zemí osmadvacítky. Návrh, proti kterému se postavily pobaltské země a státy visegrádské skupiny včetně ČR, označili europoslanci ve středu za nedostatečný.

reklama