Brno - Justice podle dnešního verdiktu Ústavního soudu (ÚS) chybovala, když na základě ruského zatykače uvalila vazbu na cizince, který v minulosti získal azyl v Rakousku. Vzhledem k jeho mezinárodní ochraně nepřipadalo vydání do Ruska v úvahu.
Rus se v mezičase už dostal na svobodu, rozhodnutí tak má význam spíš kvůli případnému odškodnění a také jako vodítko pro další podobné případy.
Muž získal azyl v Rakousku v listopadu 2004. O pět let později jej v Rusku odsoudili za trestný čin, který tamní zákoník označuje jako nezákonný obrat silně účinkujících nebo jedovatých látek se záměrem jejich odbytu. Už předtím Rakousko rozhodlo o nepřípustnosti jeho vydání k trestnímu stíhání do Ruské federace, konkrétně do Čečenské autonomní republiky, a to kvůli obavě z porušování jeho základních práv.
V lednu 2017 ovšem muže kontrolovala cizinecká policie na českém území. Když pracovníci znojemského oddělení pátracích agend zjistili, že na muže je vydán mezinárodní zatykač, zadrželi jej. Krajský soud v Brně pak rozhodl o uvalení předběžné vydávací vazby.
Krajský soud dospěl k závěru, že mezinárodní ochrana získaná azylem v Rakousku na muže v Česku nedopadá. Po více než dvou měsících ve vazbě krajský soud změnil názor, konstatoval že vydání je nepřípustné a muž se dostal na svobodu.
Přitom podle ústavního soudce Jiřího Zemánka měl krajský soud už při uvalení vazby dostatek informací, aby mu bylo jasné, že jde o zbytečné opatření. "Ze závazků vyplývajících pro ČR z mezinárodních smluv plyne, že na držitele mezinárodní ochrany udělené v jiné členské zemi EU je nutné pohlížet jako na držitele mezinárodní ochrany i v členské zemi, v níž probíhá extradiční řízení, a takovou osobu proto nelze vydat do státu, ze kterého pocházela předtím, než jí byl azyl udělen," rozhodl ÚS.
Témata: Ústavní soud ČR, cizinci, vazba
Související
9. října 2024 11:49
7. května 2024 10:08
24. ledna 2024 14:11
18. ledna 2024 15:29
10. ledna 2024 12:08
14. prosince 2023 15:59