Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opilý strojvedoucí smetl osobní auto, za smrt dvou lidí dostal 5,5 roku vězení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Havlíčkův Brod - Strojvedoucí Pavel Vejpustek (49), který loni v březnu na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově v opilosti smetl osobní auto a usmrtil dva lidi, si má odpykat 5,5 roku do vězení. Dvouletý trest s podmíněným odkladem na dva roky dostal traťový vedoucí Miroslav Matlak.

Rozhodnutí Okresního soudu v Havlíčkově Brodě není pravomocné, všechny zúčastněné strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

Tragická nehoda se stala loni 21. března na železničním přejezdu v Mírové ulici. Nákladní vlak se srazil s osobním autem. Při nehodě zahynuli třicetiletý muž a o čtyři roky mladší žena jedoucí v autě. Dechová zkouška u strojvedoucího prokázala 1,8 promile alkoholu.

Právě alkohol hrál při rozhodnutí soudu podle Doležala podstatnou roli. "Strojvedoucí byl ohrožen trestem v rozmezí od tří do deseti let. Polehčující okolnost byl fakt, že doposud nebyl trestán. Přitěžující naopak byl alkohol," řekl soudce Jan Doležal. Trest je podle něj vyšší, než požadoval státní zástupce.

Nehoda se stala na přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací a závorami. Zabezpečovací zařízení bylo pro kolej, po níž jel posun, vypnuto. Světelná výstraha proto na příjezd vlaku neupozorňovala a závory byly zvednuty. "O vypnutém zabezpečení přejezdu byl strojvedoucí posunu informován a měl tomu přizpůsobit jízdu," uvedl už dříve mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Strojvedoucí měl při jízdě po vyloučené koleji, na níž bylo vypnuto zabezpečovací zařízení, před přejezdem houkat a jet maximální povolenou rychlostí 10 kilometrů v hodině. Strojvedoucí nehoukal a jel rychlostí 39 kilometrů v hodině.

Témata:  nehody vlaků soudy železnice vlaky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.