Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie loni nasadila přes 6700 odposlechů, nejvíce jich využívá Národní protidrogová centrála

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Policie loni nasadila 6717 odposlechů, meziročně o 201 méně. Zhruba třetinu odposlechů policisté využili k tomu, aby rozkryli organizované skupiny. Nejčastěji podezřelé podobně jako v minulých letech odposlouchávala Národní protidrogová centrála (NPC). Loni se to týkalo 1439 linek a 697 lidí.

Nejčastěji policie odposlouchávala podezřelé kvůli drogové trestné činnosti. Následovala násilná trestná činnost, když policisté řešili hlavně případy vydírání, loupeží a vražd. Vyplývá to z analýzy policejních odposlechů za rok 2016, kterou má ČTK k dispozici.

Policisté loni pracovali na 124.029 živých kauzách. Odposlechy potřebovali nasadit u 1064 případů, což je 0,9 procenta řešených kauz.

Po NPC je druhou nejčastější složkou využívající odposlechy Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která poslouchala 993 linek a 770 lidí. Následuje pražská kriminální policie, která odposlouchávala 792 linek a 450 lidí.

Odposlechy může policie použít jen po návrhu státního zástupce, se kterým musí souhlasit soud. Souhlas k odposlechu může dát u vybraných trestných činů také odposlouchávaná osoba, ale to se stává pouze v minimálním počtu případů. Za posledních 13 let policisté nejčastěji odposlouchávali podezřelé v roce 2004, a to v 9610 případech.

Analýza se věnuje také sledování osob a věcí, na které se loni policie zaměřila ve 4919 případech. Proti roku 2015 šlo o meziroční nárůst o 443 sledování.

Témata:  odposlechy Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.