Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odposlechy Béma a Janouška? Státní zástupce podal obžalobu, stíhán je i exministr Bárta

Pavel Bém /ODS/
Pavel Bém /ODS/
Foto: www.pavelbem.cz

Státní zástupce dnes podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. ČTK to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Na posun v případu upozornila Česká televize. V kauze čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a bývalý ministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem.

Oba muži vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají.

"Podání obžaloby v této věci mohu potvrdit. Bližší informaci k jejímu obsahu ale nemohu poskytnout, protože je vedena v utajeném režimu," sdělil Cimbala bez dalších podrobností. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci ČTK sdělila, že soud zatím tuto obžalobu neeviduje.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují "Mazánku" a "Kolibříku", zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).

Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.

Bárta po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil. Za ohrožení utajované informace a za zneužití pravomoci hrozí mužům v případě prokázání viny až desetileté odnětí svobody.

Témata:  Pavel Bém Roman Janoušek odposlechy Praha

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident podepsal superdávku. Co se změní?

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.