Praha - Sněmovna dnes dala souhlas s ratifikací dohody CETA. Podle odhadů expertů by mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Dokument kritizovali hlavně poslanci KSČM a přednášeli k ní rozsáhlé kritické projevy.
Dohoda má začít provizorně fungovat 21. září. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že se na tomto datu dohodl s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by zvýšila vzájemnou obchodní výměnu až o 324 miliard korun ročně, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst, což však podle unijních expertů vyvrací několik nezávislých studií.
Pro dohodu dnes hlasovalo 85 ze 132 přítomných poslanců. Proti ratifikaci byli hlavně komunisté. K nim se přidali dva sociální demokraté, čtyři poslanci klubu ANO a čtyři nezařazení poslanci.
Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) dohodu hájil. Podle něj je výsledek vyjednávání o dohodě pro ČR příznivý. Dohoda podpoří český export a otevírá českým firmám přístup k veřejným zakázkám na federální i obecní úrovni v Kanadě, argumentoval.
Podle poslanců KSČM není dohoda v zájmu ČR a není pro Česko výhodná. Poukazovali například na rizika pro postavení českých spotřebitelů. Výhrady zazněly i od poslanců z klubu ANO. Poslanec Pavel Plzák v souvislosti se smlouvou varoval například před zřízením zvláštního investičního soudu, který bude řešit spory mezi firmami a státy. Podotkl, že firmy budou moci státy žalovat i za poškození oprávněných očekávání, ale závazky investorů by přes tento soud vymahatelné nebyly. "Myslím, že toto je opravdu nebezpečné," řekl Plzák.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, KSČM, Hnutí ANO
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47