reklama

KSČM podle Filipa posiluje svou autoritu ve společnosti. V projevu shrnujícím poslední čtyři roky vyzdvihl zisk hejtmanského křesla i 33 komunistických mandátů ve Sněmovně, kdy KSČM získala víc než 100.000 voličů. Volby do Evropského parlamentu se naopak nepovedly, a to kvůli tomu, že se nepodařilo naplnit kandidátky, uvedl. Pro budoucí volby je podle něj nutné získat vedle stálých i nerozhodnuté voliče. Aby se komunistům podařilo oslovit nespokojené voliče, chce získat aktivisty z občanské společnosti, zaměřit se například na nemilitantní ekology.

Vnitrostraničtí kritici dosavadního vedení KSČM se obávají snižujícího se počtu členů strany. Od posledního sjezdu jich ubylo 10.000 a podle podkladů pro sjezd hrozí to, že za pět let bude vlastnit členskou průkazku KSČM 20 až 25 tisíc lidí. Loni strana čítala 43.000 členů, pokud bude trend pokračovat, může podle některých začít klesat i počet základních organizací.

"Zpohodlnění, zpanštění a sebeuspokojení," popsala svůj pohled na nejsilnější opoziční stranu poslankyně a zastánkyně radikálního křídla KSČM Marta Semelová. V projevech zaznělo i to, že komunisté nikdy nebyli salónními politiky. Poslanec Stanislav Grospič, který na sjezdu před čtyřmi lety v Liberci neuspěl v souboji Filipem, uvedl, že je třeba "komunistickou stranu posunout na zcela jinou platformu", změnit program, více se soustředit na spolupráci s odbory. Nynější vedení se podle něj příliš upíná na parlamentní a zastupitelskou práci. Podle staronového šéfa strany výsledky sjezdu ukážou, že strana je schopná vést i velmi silnou mimoparlamentní politiku.

reklama