Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brněnský primátor varuje, nesmíme dopustit, aby se to samé stalo v Česku

Magistrát města Brna
Magistrát města Brna
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno – Nečekaně velký úspěch ve slovenských parlamentních volbách zaznamenal župan Banskobystrického kraje a předseda Ľudové strany Naše Slovensko Marian Kotleba, jehož strana díky osmi procentům hlasů získala 14 mandátů. Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) to považuje za odstrašující příklad.

„Pár slov ke slovenským parlamentním volbám, protože z jejich výsledků bychom se měli poučit, respektive si z nich vzít odstrašující příklad. Tamní extrémní pravici se totiž podařilo to, z čeho musí mít všichni slušní lidé hrůzu: hysterickým strašením islamizací a uprchlíky se straně Mariána Kotleby poprvé podařilo proniknout do parlamentu, kde nemá jedno ani dvě, ale hned 14 (!) křesel," shrnuje výsledky voleb na svém facebookovém profilu primátor moravské metropole.

Poukazuje na to, že Slovensko, které nemá téměř žádné migranty, uslyšelo na protimigrační kampaň. „Přestože na Slovensku nemají v podstatě žádné uprchlíky, ve strachu z nich si do parlamentu zvolili klerofašistickou stranu, hlásící se k odkazu kolaborantské slovenské vlády. Její předsedou je člověk, který popírá holokaust a chodí ve variaci na uniformu Hlinkovy gardy, tedy fašistické organizace, která se v době Slovenského národního povstání zúčastnila po boku německých jednotek akcí proti povstalcům a civilnímu slovenskému obyvatelstvu," připomíná Vokřál, proč je Kotleba a jeho strana označována za krajně pravicovou nebo neonacistickou.

Výsledek voleb proto považuje za varování nejen pro Slovensko. „Tak silný výsledek populistické extrémně pravicové strany je v demokratické Evropě bezprecedentní a zarážející v tom, že celá Kotlebova kampaň spočívala výrazně na protiromských a antiimigrantských tématech. Je velmi smutné jak málo stačí k tomu, aby se velká část společnosti nechala zastrašit a dobrovolně obětovat své zásadní historické hodnoty, tedy odpor vůči fašismu a nacismu. To je cesta, kterou nesmíme v ČR dopustit," dodal důrazně primátor města Brna.

Témata:  Petr Vokřál Marián Kotleba Brno

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.