reklama

Letiště už vyzvalo cestující, aby počítali s možným zpožděním příjezdu do Ruzyně. Na případné dopravní komplikace se v Praze chystají policie, strážníci, magistrát i dopravní podnik (DPP), konkrétní kroky ale nechtějí sdělit.

Kolik na pražské letiště přijede taxikářů, není jasné. Zástupce sdružení Davida Bednáře se ČTK nepodařilo kontaktovat. Účast není možné vyčíst ani z facebookového profilu sdružení. To zde oznámilo, že taxikáři pojedou Lipskou ulicí směrem na letiště, zpět kolem hotelu Mariott a opět nájezdem před Evropskou třídou zpátky na Lipskou.

Své pražské kolegy mezi 12:00 a 14:00 podpoří také brněnští taxikáři. Pomalou, ne však zdržující jízdou chtějí projet trasu z parkoviště u koupaliště Riviéra na letiště v Tuřanech přes Poříčí, Opuštěnou, Ostravskou a Řípskou a po stejné trase zpět. Předseda Cechu Taxi Czech Republic Radek Kolář si netroufá odhadnout, kolik taxikářů v Brně pojede. Může jít o několik málo desítek, ale klidně i stovek vozů.

Podle zákona o silniční dopravě řidič nesmí omezovat plynulost provozu bezdůvodně pomalou jízdou. Za to může dostat pokutu až 2000 korun na místě a ve správním řízení to pak může být 2500 korun. Body řidič nedostane. Vyhodnocení přestupku vždy závisí na policistovi. Policie, strážníci ani magistrát nechtějí prozradit, jak budou případné problémy řešit.

Taxikáři už proti přepravním službám sdílené ekonomiky nedávno před letištěm protestovali. Vadí jim zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

reklama