Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna hledá náhradní prostory pro mimořádnou schůzi kvůli lithiu, jednací sál se rekonstruuje

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Sál, v kterém jednají poslanci, nyní prochází rekonstrukcí. Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu KSČM k těžbě lithia se tak zřejmě bude muset konat v náhradních prostorách.

"Rekonstrukce jednacího sálu běží a Sněmovna v současné době prověřuje, jak je schopna zorganizovat schůzi v náhradních prostorách, kterými disponuje," řekl Roman Žamboch, vedoucí jejího tiskového odboru Sněmovny.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik na dotaz ČTK řekl, že pod žádostí o svolání schůze se sejde kolem 60 podpisů. Zapotřebí jich je 40. S výjimkou klubů KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a ODS jsou na listině podpisy poslanců ze všech ostatních klubů. Datum konání schůze je podle něj na předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD), kterému chce listinu s podpisy doručit dnes kolem poledne. Schůzi musí předseda Sněmovny podle jednacího řádu svolat do deseti dnů od obdržení žádosti.

KSČM se snaží ještě do voleb vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny k těžbě lithia, které se využívá k výrobě baterií. Komunisté kritizují memorandum o porozumění, které minulý týden podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Podle KSČM by mělo lithium zůstat státu. Ke kritice se připojil i předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš, který podpis označil za krádež za bílého dne.

"V podstatě nám jde o to, aby vláda sdělila, jak to vlastně myslí, aby vláda jasně deklarovala, že nebude naše přírodní zdroje strategického významu zašantročovat do cizích rukou," řekl Kováčik ČTK.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Pavel Kováčik KSČM

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.