reklama

Úvěrové riziko v těchto sektorech zůstává velmi nízké, podobně jsou na tom zemědělství, chemický průmysl, finančnictví a potravinářství. Naopak relativně vysoké úvěrové riziko je v textilním průmyslu, stavebnictví a stavebních materiálech, uvedla pojišťovna, která řadí Česko mezi politicky nejstabilnější země ve střední a východní Evropě.

Rostoucí ekonomiku pohání především stabilní spotřeba domácností, která mezi lety 2014 a 2016 rostla průměrně o 2,6 procenta. Pro rok 2017 se podle analýzy očekává růst o 3,1 procenta.

Státní dluh zůstává v porovnání s ostatními zeměmi regionu nízký (36 procent HDP), přebytek státního rozpočtu dosažený v loni díky lepšímu dodržování daňových předpisů vystřídá podle odhadů v letech 2017 a 2018 mírný deficit způsobený vyššími veřejnými výdaji a investicemi. Česko by tak nemělo mít problém vyhovět kritériím pro vstup do eurozóny, nicméně takový krok je stále nepravděpodobný vzhledem k neshodám uvnitř politického spektra a negativnímu veřejnému mínění.

"Česko je díky zahraničním investicím silně provázané s mezinárodními strukturami a ztráty v zahraničním obchodu, například v důsledku brexitu nebo změn v eurozóně, by jej mohly negativně zasáhnout," uvedla ředitelka pojišťovny Atradius Markéta Stržínková. Do Británie směřuje přes pět procent českého exportu.

reklama