Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud projednává 14 let starou vražda: Svědek vypovídal v neprůstřelné vestě

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Liberec - Soud v Liberci pokračuje v projednávání případu 14 let staré vraždy, jejíž obětí se podle obžaloby stal Martin Říha. Ten byl odsouzen za vytunelování kampeličky. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Před soudem dnes vypovídal Michal Mošna, který byl v neprůstřelné vestě a k soudu ho doprovodila plně ozbrojená vězeňská služba. Mošna je jedním z klíčových svědků, na jejichž výpovědi žaloba stojí. Čtveřice obžalovaných od začátku vinu odmítá.

Pravdivost Mošnovy výpovědi, dnes sami žalovaní i jejich advokáti zpochybňovali. Několikrát upozorňovali na nesrovnalosti v jeho výpovědi. "Jsem už dlouho ve vězení, špatně se vyjadřuju," vysvětloval rozpory soudu Mošna.

Z vraždy Říhy jsou obžalovaní Robert Šulc, Pavel Malý a Vladimír Stratil, hrozí jim až 15 let vězení. Podle spisu unesli v roce 2003 Říhu z jeho domu ve Zloníně u Prahy a odvezli ho do penzionu v Josefově Dole na Jablonecku. Tam ho podle obžaloby brutálně mučili, aby jim prozradil, kde jsou ukryté peníze z vytunelované kampeličky. "Pálili ho letlampou a vrtali mu kolena vrtačkou," řekl již dříve u soudu jiný ze svědků. Nakonec ho podle něj zabili.

Říha byl za vytunelovaní kampeličky pravomocně odsouzen v lednu 2004 k 11 letům vězení. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Podle soudů se oba dopustili podvodu, kterým připravili 2930 členů záložny o 276 milionů Kč. Říha ale už v dubnu 2003 po propuštění z vazby zmizel. Podle jednoho ze svědků byl Říha v kampeličce jen nastrčeným "bílým koněm".

Témata:  soudy vražda Liberec

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.