Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělobrádek si došlápne na iGoogle a Facebook? Prý jsou hrozbou pro demokracii

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka musí internetové společnosti jako Google a Facebook podléhat stejným pravidlům jako ostatní média, musí odvádět v tuzemsku daně a musí respektovat ochranu autorských práv.

"Aby mohl efektivně fungovat trh médií, musejí na něm platit rovné podmínky, což dnes neplatí a hrozí monopol internetových gigantů," řekl Bělobrádek.

Internetové firmy podle něj nemusejí dodržovat český tiskový zákon, nemusejí v Česku platit daně ani jim nehrozí soudní postih za zveřejnění pomluvy. "Porušují autorská práva, vyhledávají a zveřejňují informace, které někdo vytvořil, které přebírají od médií, aniž by jim za to platily," řekl.

Nerovné postavení klasických médií a internetových gigantů podle Bělobrádka ohrožuje demokracii, která nemůže bez svobodných médií fungovat. "Je nám jasné, že společnost, v níž by lež začala vítězit nad pravdou, není svobodná a lidé se u voleb nerozhodují na základě pravdivých a úplných informací a naopak mohou podléhat strachu a manipulacím," řekl.

Podle Bělobrádka je třeba nastavit spravedlivé podmínky na mediálním trhu. Za nejvhodnější považuje prosazení těchto pravidel na evropské úrovni.

O zavedení nových pravidel by podle lidoveckého předsedy měli usilovat příslušní čeští ministři v rámci ministerských rad EU, otázku by mohl nadnést i premiér na evropské summitu.

Témata:  Pavel Bělobrádek Google Facebook

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.