Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělobrádek na sudetském srazu: Nejsme jen Češi a Němci, ale Evropané

Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané s rozdílnými kořeny, ale společnými plody. Dnes to na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Hofu prohlásil český poslanec a někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sudetské Němce v projevu ujistil, že Česko chce nadále intenzivně spolupracovat s Německem a že Praha ve vztahu k Německu a sudetským Němcům přes všechna vzájemná příkoří hledí do budoucnosti.

"Domnívám se, že právě sudetští Němci jsou skvělými vyslanci pro spolupráci, mají totiž k českým zemím osobní vztah a po stovky let přispívali k jejich rozvoji a přispěli k jejich jedinečnosti," řekl Bělobrádek. "Přes všechny hrůzy, na které nesmíme zapomínat a musíme o nich mluvit a interpretovat, musíme hledět vpřed. Nejsme jen Češi, Němci, jsme Evropané, máme odlišné kořeny, ale společné plody," uvedl.

Bělobrádek je posledním členem české vlády, který se sjezdu ve funkci zúčastnil. Stalo se tak v roce 2017 a o rok dříve na každoročním setkání sudetských Němců vystoupil jako první český ministr Daniel Herman (KDU-ČSL), který tehdy stál v čele resortu kultury. Na nynějším sjezdu tak Česko oficiálně reprezentuje generální konzulka v Mnichově Ivana Červenková.

Na nepřítomnost českých ministrů upozornil i Bělobrádek ve svém projevu, který zahájil pozdravením sudetských Němců slovy ´milí krajané´. "Přicházím s pozdravy od některých členů vlády, kteří chtěli původně přijet a nakonec nemohli. Mám vás ujistit, že spolupráce s Německem a zvláště s Bavorskem je intenzivní a chceme ji dále rozvíjet, obzvláště v oblastech kultury a hospodářství," řekl.

V projevu hovořil Bělobrádek i o Ukrajině, která čelí ruské agresi, a také o Bělorusku a Rusku, kde vládnou autoritářské režimy. "Ušli jsme kus společné cesty v rámci Evropské unie," řekl sudetským Němcům Bělobrádek. "Doufám, že svoboda, pravda, respekt a spolupráce nakonec zvítězí v celé Evropě. A k tomu je potřeba dialog, protože pak se dá předejít šovinismu, diktatuře a válkám," dodal. Mottem letošního sjezdu, který se koná v Hofu nedaleko českých hranic, je Dialog překonává hranice.

O válce na Ukrajině hovořili v projevech také bavorský premiér Markus Söder a nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Ruské válečné zločiny podle Södera patří před mezinárodní tribunál v Haagu. Jako absurdní pak označil ruské tvrzení, že chtějí Ukrajinu denacifikovat. "Je absurdní hovořit o denacifikaci, když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má židovský původ," řekl.

Podle Södera Rusko nesmí vyhrát. "Rusko musí prohrát," řekl. Uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin přecenil sílu své armády, podcenil ukrajinský odpor a špatně vyhodnotil jednotu Evropské unie a NATO. Poukázal na to, že díky invazi se Švédsko a Finskem rozhodly do NATO vstoupit. "Doufám, že také Rakousko jednou do NATO vstoupí, aby byly Franky optimálně chráněny," řekl o bavorském regionu, kde se letošní sudetoněmecký sjezd koná.

Témata:  sudetští Němci Pavel Bělobrádek

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy