"Zelenskyj zde dnes s námi z pochopitelných důvodů být nemůže," řekl Posselt, který je šéfem Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) hájícího zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Cenu tak za Zelenského symbolicky převzala Olga Kovalčuková. "Paní Kovalčuková není zmocněnkyní prezidenta Zelenského, ale představitelkou ukrajinského lidu," řekl Posselt.

Posselt v projevu zdůraznil, že výběr Zelenského byl jednomyslný a že sudetští Němci se pro jeho ocenění rozhodli na znamení podpory Ukrajinců. "Ukrajinci bojují i za nás a naši svobodu," řekl Posselt.

Zatímco Zelenského ocenilo Sudetoněmecké krajanské sdružení za letošní rok, Iohannis, který pochází z německé rodiny sedmihradských Sasů, cenu převzal zpětně za rok 2020. Tehdy se sjezd kvůli pandemii nemoci covid-19 nekonal a loňský sjezd, který byl kvůli pandemii svolán v omezené podobě a v náhradním termínu do Mnichova, k tomu nebyl podle Posselta vhodný.

Iohannis v děkovném projevu sudetské Němce ocenil za to, že se rozhodli vyznamenat právě Zelenského. "Je to podpora Ukrajině, která má právo se suverénně a svobodně rozhodnout o vlastní cestě," řekl. Prohlásil také, že sudetští Němci jsou z historie dobře poučeni o hodnotách jako jsou svoboda, demokracie, právní stát, solidarita či vzájemný respekt.