reklama

Za Bělobrádkem lidovci na kandidátku vyšlou Martina Machů, místostarostu Jičína Petra Hamáčka, lékaře Fakultní nemocnice Hradec Králové Jana Čápa a právničku Ditu Vávrovou. Při posledních volbách v roce 2016 zaujali lidovci první dvě místa kandidátky Koalice pro Královéhradecký kraj. Na třetím byl kandidát HDK a na čtvrtém kandidát VPM. Mezi první desítkou měli lidovci pět kandidátů.

Z 37 delegátů lidovecké konference dostal Pavel Bělobrádek 36 hlasů. "Bez funkce předsedy strany jsem se letos mohl daleko více věnovat práci poslance, krajského a městského zastupitele," uvedl Bělobrádek. Zkušenosti z vysoké politiky chce využít i na komunální úrovni. Kromě poslance je Bělobrádek i zastupitelem ve svém domovském Náchodě a Královéhradeckém kraji.

Koalice pro Královéhradecký kraj při volbách v roce 2016 získala deset procent hlasů a následně se stala součástí vládnoucí pětikoalice s ČSSD, ODS, TOP 09 a uskupením Starostové a Východočeši. Koalici pro Královéhradecký kraj do minulých voleb vedl současný náměstek hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL). Bělobrádek kandidoval na druhém místě, ale díky preferenčním hlasům se dostal na první místo.

Jako lídr Bělobrádek vedl kandidátku Koalice pro Královéhradecký kraj již v roce 2012. Tehdy koalice získala 12 procent hlasů a skončila na třetím místě. Krajskou koalici v roce 2012 vytvořila vítězná ČSSD s v pořadí druhou KSČM.

O křeslo hejtmana se Bělobrádek utká s nestraníkem a podnikatelem z Jičínska Jaromírem Dědečkem, který povede kandidátku hnutí ANO. Piráti nasadí jako lídra obchodního analytika a zastupitele Hradce Králové Pavla Bulíčka.

Většina dalších politických subjektů v hradeckém kraji o svých lídrech pro krajské volby dosud nerozhodla. Krajskou kandidátku sociálních demokratů by mohl vést hejtman Jiří Štěpán. Pravděpodobným lídrem kandidátky ODS v kraji by mohl být dosavadní náměstek královéhradeckého hejtmana, senátor za Náchodsko a bývalý policejní prezident Martin Červíček.

reklama