reklama

KSČM s volebním výsledkem 7,8 procenta ztratila pozici třetí nejsilnější strany. "Je zřejmé, že KSČM v těchto volbách neuspěla tak, jak jsme si přáli. Nálady ve společnosti vytěžily jiné subjekty," uvedl předseda strany Vojtěch Filip. V povolebních jednáních se podle něj komunisté nebudou bránit jednání s žádnými stranami, účast v koalici s hnutím ANO však považuje za krajně nepravděpodobnou kvůli programovým rozdílům.

Případné důsledky volebního neúspěchu strana vyvodí v dalších dnech a týdnech. "Provedeme hlubokou, podrobnou analýzu tohoto výsledku, která bude sloužit ke zhodnocení voleb a politické scény," uvedl Filip.

Dodal, že v pondělí zasednou krajské a okresní výbory, které mohou navrhovat případné personální změny. "Nechceme se unáhlit, ale také to nechceme přejít," dodal předseda.

Strana podle předsedy nepřišla o tvrdé jádro voličů, kteří se rozhodují podle programu. Ztratila však část těch, kteří brali volbu KSČM jako protest proti stávajícímu establishmentu. Podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše se z těchto voleb téměř vytratil souboj idejí.

reklama