Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politické strany dostanou od státu celkem půl miliardy korun

Hlasovací lístky pro volby do Poslanecké sněmovny
Hlasovací lístky pro volby do Poslanecké sněmovny
Foto: INCORP images

Praha - Z usnesení, které dnes schválila Sněmovna na návrh svého mandátového a imunitního výboru, vyplývá, že deset stran a hnutí, které si letos nejlépe vedly ve volbách do Sněmovny, by mělo od státu dostat zhruba 482 milionů korun na úhradu volebních nákladů. Peníze za hlasy dostanou uskupení, která získala ve volbách více než 1,5 procenta hlasů.

Za mandáty bude ANO dostávat 70,2 milionu korun ročně místo 42,3 milionu. ODS bude inkasovat 22,5 milionu proti současným 14,4 milionu korun. Piráti a Okamurova SPD se vyhoupnou z nuly na 19,8 milionu korun ročně, KSČM si pohorší z 29,7 milionu na 13,5 milionu korun. Na stejnou částku propadne ze 45 milionů korun za rok ČSSD. Prázdnější bude i kasa KDU-ČSL, místo 12,6 milionu bude mít za mandáty devět milionů. Propad z 23,4 milionu ročně na 6,3 milionu zaznamená TOP 09. Hnutí STAN bude pobírat 5,4 milionu korun.

Částka za hlasy voličů bude o něco nižší než před čtyřmi lety - kromě devíti sněmovních stran na ni dosáhli pouze Svobodní. Sněmovní uskupení navíc dostanou příspěvek na činnost a dotace za mandáty. Na jeden je od ledna roční příspěvek 900.000 korun, předtím byl o 45.000 korun nižší.

Nejvíce peněz za hlasy dostane vítězné ANO, přes 150 milionů korun. Po volbách v roce 2013 to bylo 92,7 milionu. ODS si polepší ze 38,4 milionu na 57,3 milionu korun. Piráti vyinkasují 54,6 milionu korun, před čtyřmi lety to bylo 13,2 milionu. SPD Tomia Okamury vydělá na hlasech 53,9 milionu korun, v roce 2013 nekandidovalo.

Komunisté si pohorší, zatímco před čtyřmi lety za hlasy dostali 74,1 milionu, po letošních volbách to bude 39,3 milionu korun. Odměna pro ČSSD z hlasů klesne ze 101,7 milionu na 36,8 milionu korun, KDU-ČSL z 33,7 milionu na 29,4 milionu.

TOP 09 měla před čtyřmi lety z hlasů 59,6 milionu, nyní to bude 26,9 milionu korun. Hnutí Starostové a nezávislí, jehož členové se v roce 2013 ucházeli o poslanecké mandáty za TOP 09, pošle stát za hlasy 26,2 milionu korun. Svobodní si pohoršili - dostanou 7,9 milionu, před čtyřmi lety to bylo 12,3 milionu korun.

V roce 2013 dostaly peníze za hlasy také Strana zelených a Strana práv občanů, tentokrát bude jejich příděl nulový. Zelení měli po volbách před čtyřmi lety jako jediná strana mimo Sněmovnu také stálý příspěvek na činnost 6,2 milionu korun ročně, o který také přišli. Příspěvky, na něž mají nárok strany se ziskem od tří procent hlasů, budou pobírat jen sněmovní uskupení v maximální výši deset milionů korun za rok.

Témata:  Hnutí ANO ODS Sociální demokracie (SOCDEM) KSČM TOP 09 volby 2017 KDU-ČSL Starostové a nezávislí Svoboda a přímá demokracie Česká pirátská strana Strana svobodných občanů

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.