Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děti si z farmy přinesly kromě zážitku i salmonelu, nakaženo bylo 50 osob

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Liberec - Středočeští a liberečtí hygienici prošetřují hromadnou nákazu salmonelou, která postihla téměř 50 dětí ze dvou školek na farmě v Soběhrdech. Děti se vrátily z výletu s obrovskými bolestmi. Dvě dokonce skončily v nemocnici.

Děti z Mateřské školy ve Stráži nad Nisou podnikly výlet na farmu v Soběhrdech, domů se ale vracely s pořádnými bolestmi. Křeče v břiše, krvácivé průjmy nebo vysoké teploty - to jsou jen některé z vedlejších účinků požití nedostatečně tepelně upraveného jídla, které učitelky objednaly.

Šlo o kuřecí řízky a bramborovou kaši, kterou personál nejspíš vůbec neochutnal, protože učitelé po ochutnání jídlo ihned vrátili. Bylo nakyslé a dětem nechali přinést raději chleba.

Přesto se výletníci nákaze nevyhnuli. Podle hygieniků mělo 46 dětí a šest dospělých v těle salmonellu enteritidis, kterou mohlo obsahovat právě kuřecí maso. Vzorky nyní zkoumá Národní referenční laboratoř.

Kromě dětí ze Stráže nad Nisou měla nemoc propuknout i u další skupiny dětí z Vraného. Některé musely opakovaně navštívit pohotovost, dvě dokonce skončily v liberecké nemocnici.

Majitel farmy se už veřejně omluvil a firmě, která nákazu dětí způsobila, pravděpodobně vypoví smlouvu.

Témata:  salmonelóza děti

Související

Aktuálně se děje

25. června 2025 13:33

Držitel Zlatého glóbu či hvězda Padesáti odstínů šedi. MFF KV odhalil další hosty

Michael Douglas byl do středy hlavní hvězdou letošního ročníku karlovarského filmového festivalu. Pořadatelé akce dnes odhalili další čtyři světoznámé hosty. Do lázeňského města na západě Čech přijede držitel Zlatého glóbu či hvězda Padesáti odstínů šedi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy