reklama

Žebříček sestavuje poradenská firma BDO ve spolupráci s Hamburským institutem mezinárodní ekonomiky od roku 2012.

Hlavní index je založený na kombinaci ekonomických ukazatelů, jako je průměr HDP na osobu, dosažená inflace nebo míra zdanění, dále politických ukazatelů typu stabilita, možnost dovolání se práva nebo podnikatelská svoboda, a sociokulturních prvků.

Česko předběhl třeba Katar na 21. místě a přímo před ČR se na 22. příčce umístil Tchaj-wan. "Naopak Česku se povedlo v žebříčku předběhnout země jako je Izrael, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty nebo Malta," uvedl Lukáš Hendrych z BDO. Z pohledu ekonomického srovnání skončilo Česko na 29. místě, na základě politických faktorů obsadilo 24. místo a z hlediska sociokulturních vlivů je na 26. příčce.

Mezi sousedními zeměmi se nejlépe daří osmému Německu, které si meziročně polepšilo o čtyři příčky. Na 16. místě skončilo Rakousko, jehož umístění se proti loňsku nezměnilo. Polsku patří rovněž beze změny 34. míst. Nejhůře se tak mezi sousedy vedlo Slovensku, které obsadilo 43. příčku a propadlo se o tři místa. Hlavní příčinou nízkého skóre Slovenska jsou špatné sociokulturní podmínky, v nichž mu patří až 61. místo. To je horší výsledek, než vykazuje třeba Rumunsko.

Ve srovnání s minulým rokem se na první místo žebříčku vrátil Singapur, druhé místo patří Hongkongu, Švýcarsko poskočilo na třetí místo. Za nimi následují Nizozemsko a Dánsko. Nově se mezi první desítku dostalo Německo a Nový Zéland. Nejvíce se situace zhoršila v afrických zemích jako jsou Rwanda, Mali a Benin, ale také v Bosně a Hercegovině a v Kosovu.

reklama