Praha - Nenávistné nálady proti muslimům a migrantům či akce několika jedinců, kteří sami sebe titulují "bojovníky proti islámu", stojí za radikalizací několika lidí v Česku, kteří přejímají myšlenky teroristické organizace Islámský stát. Ve výroční zprávě to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
Tajná služba zatím nezaznamenala žádnou činnost extremistů, která by představovala ohrožení občanů. Značná část aktivit se totiž odehrávala na internetu. Přesto působení protiimigračních hnutí přispělo k radikalizaci názorů u části veřejnosti, odpůrců i zastánců imigrace.
"BIS zaznamenala několik jednotlivců, kteří se ve svých projevech inspirovali myšlenkami vycházejícími z islamistických ideologií. Nositelé těchto myšlenek však zůstali ve svých názorech osamoceni, nedostali v průběhu roku prostor k tomu, aby své názory a postoje mohli šířit v české muslimské komunitě, jejíž umírněný charakter tak byl zachován," uvedla ve zprávě.
Jako jeden z radikalizačních faktorů muslimské komunity v ČR byly podle BIS projevy islamofobie. "Islamofobní tendence části české společnosti se projevily v podobě několika akcí zaměřených proti muslimům a islámu v ČR. Šlo např. o pálení koránu před brněnskou mešitou, inscenované napadení Prahy Islámským státem, nebo zveřejnění seznamu teplických muslimských podnikatelů," píše se dále ve zprávě.
BIS se také podílela i na prověřování aktivit prvního občana ČR, který se rozhodl připojit se k bojovníkům IS. Ten byl v Turecku zadržen a navrácen zpět do vlasti. Rozvědka také zaregistrovala případy, kdy zahraniční bojovníci v minulosti dobrovolně opustili Česko, aby se mohli připojit k IS. Nešlo však o české občany, ale o cizince dříve žijící na našem území.
BIS také zaznamenala působení uzavřené etnické komunity původem ze střední Asie, jejíž členové jsou žadateli o azyl. "Integrace této komunity je vzhledem ke kulturním odlišnostem a vyznávané specifické formě islámu komplikovaná. Její uzavřenost, vyplývající ze striktního dodržování principů radikálního výkladu islámu, a s tím spojené projevy nepřátelství vůči české společnosti byly bezpečnostním rizikem. Tato komunita působila odděleně od zavedené české muslimské komunity," uvádí zpráva.
Rozvědka se v oblasti hrozeb spojených s šířením islámského extremismu a terorismu zaměřovala také i na aktivity Iráčanů, kteří byli v minulosti úzce svázáni s bývalým iráckým režimem Saddáma Husajna.
Podle ní obecně totiž platí, že jádro teroristické organizace IS tvoří právě příznivci bývalého iráckého režimu. "V ČR v prostředí irácké komunity působili jedinci, kteří mají minulost spojenou s vládním a bezpečnostním aparátem bývalého iráckého režimu, nicméně v roce 2016 se mezi nimi neobjevil jedinec, který by představoval riziko pro zachování bezpečnosti ČR," uvádí zpravodajci.
Témata: Islámský stát , Česká republika, Islám
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33