reklama

"Vondráček má historicky zkušenost s místopředsedováním. Informaci, že ODS poptává (funkci předsedy) jsme zaznamenali v úterý, ještě to musíme projednat s poslaneckým klubem," řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš. ODS se v úterý jako druhá nejsilnější strana Sněmovny přihlásila k tomu, že by poslancům měl předsedat její šéf Fiala.

Piráti mají představu o svém zastoupení ve výborech. Bartoš hovořil o bezpečnostním výboru a těch, které se zabývají například vysokými školami, digitalizací státní správy či energetikou.

Zopakoval, že si nedovede představit spolupráci s ANO, ať už v koalici, nebo formou tiché podpory. "Chceme se bavit o tom, jak bude vypadat Sněmovna," předeslal. Odpolední schůzky s ANO, kde chce probírat také jednací řád komory nebo téma náměstků, se podle něj zřejmě nebude účastnit Babiš.

Vysvětluje si to tím, jak se těsně po vyhlášení výsledků medializovalo vzájemné posílání SMS mezi šéfy Pirátů a ANO. Babiš vyčítal Bartošovi, že mu neodpověděl na blahopřání ke zvolení a výzvu k jednání. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová ČTK řekla, že Babiš měl už dříve sjednané jiné schůzky. Jednání za ANO se podle ní zúčastní Vondráček a místopředseda hnutí a brněnský primátor Petr Vokřál.

Na schůzce s ODS, která začala ve Sněmovně po desáté hodině, chce Bartoš probírat uspořádání Sněmovny. "Prošli jsme si i deklaraci ODS, našli jsme programové shody," uvedl k dokumentu, ve kterém ODS před volbami vymezila podmínky, za kterých by byla ochotna vstoupit s kýmkoliv do vlády.

reklama