Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

The Economist vyvrací mýty o Babišovi: Je to "jen" populistický magnát

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Londýn - Tvrzení, že je vítězství Andreje Babiše v českých volbách dalším krokem k protievropské "vzpouře" na východě EU, je podle listu The Economist mylná. Předseda hnutí ANO, "magnát s populistickým talentem", je totiž pragmatik.

"Ano, lidé jako (maďarský premiér Viktor) Orbán či Jaroslaw Kaczyński, který de facto ovládá Polsko, představují pro EU opravdovou hrozbu tím, jak podkopávají její právní řád," napsal The Economist. "Většina sousedních vůdců chce ale využít výhod klubu, do kterého patří," dodal.

"Pan Babiš je pragmatik, který ví, že úspěch jeho země závisí na evropském integrovaném řetězci dodavatelů a na otevřených vnitřních hranicích," napsal britský týdeník. Stejný přístup podle něj mají například i vítěz rakouských voleb, lidovec Sebastian Kurz, či slovenský premiér Robert Fico. "Všichni s radostí využívali EU jako boxovacího pytle, když se to hodilo. Nikdo ji ale nechce vyhodit do vzduchu," dodal The Economist.

Babiš není podle týdeníku "notorický nacionalista" ani euroskeptik, ale spíše muž bez jakékoli ideologie. Nebezpečím pro Česko tak nyní není "ideologická přestavba státu", ale spíše to, že slabé instituce nezvládnou zamezit oligarchické vládě.

Právě absence ideologie činí podle The Economist Babišův úspěch ještě méně pochopitelným, a to vzhledem k tomu, že se Česku nyní hospodářsky tak dobře daří. Vysvětlením by mohla být mimo jiné "nerozumná očekávání" od členství v Evropské unii: platy v Česku totiž i stále zaostávají za Německem.

Témata:  Andrej Babiš The Economist EU

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.