Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé si připomínají 99 let od vzniku Československa. Na řadě míst proběhnou pietní akce

Národní památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha - Česká republika si dnes připomíná 99 let od vzniku samostatného československého státu. Vyvrcholením oslav bude tradičně večerní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.

Politici a zástupci několika organizací tradičně na Vítkově dopoledne položí věnce. Pietní akce jsou naplánované také u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.

Zeman by měl letos rozdat o něco více ocenění, vyznamenáni by měli být třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica či vídeňský starosta Michael Häupl. I letos se akce ve Vladislavském sále kvůli sporům a nesouhlasu s politikou prezidenta Miloše Zemana nezúčastní rektoři a někteří politici.

Lidé si založení republiky připomenou také v Ostravě nebo v Plzni. V Moravském Krumlově bude odhalen památník české státnosti, v Ostrožské Lhotě pak pamětní deska velitele parašutistického výsadku Carbon Františka Bogataje.

Témata:  28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Praha Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

9. ledna 2026 21:49

Pavel čelí žalobě od Turka

Spor mezi hradem a stranou Motoristé sobě nabírá na obrátkách. Poslanec Filip Turek v pátek oznámil, že v nejbližší době podá na prezidenta Petra Pavla žalobu na ochranu osobnosti. Turek toto rozhodnutí zveřejnil během své návštěvy Kyjeva, kde je součástí delegace ministra zahraničí Petra Macinky. Poslanci se nelíbí způsob, jakým hlava státu odůvodnila své rozhodnutí nejmenovat ho ministrem životního prostředí, a bude proto soudní cestou žádat omluvu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy