Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firma, která opravovala Hrad, darovala statisíce SPO

Pražský Hrad
Pražský Hrad
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Firma Avers, která od loňského léta opravovala restauraci Na Baště v areálu Pražského hradu, darovala 300.000 korun Straně práv občanů.

Peníze přišly na transparentní účet strany v březnu, kdy rekonstrukce ještě nebyla dokončená, informovala dnes Česká televize. Společnost Avers i Správa Pražského hradu spojitost daru se získáním zakázky za zhruba 7,5 milionu korun odmítají.

Místopředsedou SPO je poradce prezidenta Martin Nejedlý, členem strany je také kancléř Vratislav Mynář. Nejedlý dar od firmy nevnímá jako neetický: "To asi naspojujete úplně všechno. Tak vás prosím o jedno, spojujte věci, které jsou racionální," řekl ČT. Podle mluvčího Správy Pražského hradu Davida Šebka získala firma zakázku na základě otevřeného podlimitního řízení.

Jednatel společnosti Avers Michal Koška uvedl, že si firma pro sponzoring vybrala SPO, protože je jí sympatická. "Bylo zjevně chybou, že jsme se vedle nemocnic, handicapovaných sportovců nebo kojeneckého ústavu rozhodli (ovlivněni sympatií příbuzného k SPO) jedinkrát sponzorsky podpořit politickou stranu. Poučení je hořké," řekl Koška ČT.

Firma peníze SPO poslala v době, kdy stále restauraci opravovala. V lednu a březnu uzavřela ještě se Správou pražského hradu dva dodatky k původní smlouvě. Podle Šebka to bylo kvůli tomu, že začalo platit nařízení, kterým byly stanoveny požadavky na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energií. 

Témata:  SPO- Zemanovci Pražský Hrad

Související

Aktuálně se děje

19. září 2025 17:49

Agátě Hanychové šlo téměř o život. Hrozivý pád mohl skončit fatálně

Agáta Hanychová letos na jaře oslavila kulaté 40. narozeniny a jistě věří, že ještě není ani v polovině života. Její babička Olga se ostatně dožila úctyhodných 98 let. Známá influencerka ale v těchto dnech prozradila, že si přivodila zranění, které při špatné shodě okolností mohlo skončit fatálně.

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy