Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš chce sestavit vládu, která bude v EU aktivní

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce sestavit vládu, která se bude aktivně podílet na reformě Evropské unie.

Babiš, kterého prezident Miloš Zeman v úterý pověřil jednáním o sestavení nové české vlády, to řekl po schůzce s lídrem frakce ALDE v Evropském parlamentu Guyem Verhofstadtem. Neníprý důvod, proč by Česko nemohlo v EU důrazněji prosazovat vlastní zájmy.

"Pokud se mi povede sestavit novou českou vládu a získám podporu nebo toleranci v Parlamentu, tak je pro nás velice důležité, abychom byli v Evropě aktivnější," prohlásil Babiš. Verhofstadt podotkl, že považuje za důležité, aby nová česká vláda byla proevropská.

Pro budoucnost Evropy je podle obou politiků klíčové téma reforma EU. Shodli se na tom, že Česká republika má stejné právo se podílet na diskusi o budoucí podobě EU jako velké země. "Nemůže to být jen otázka pro Francii a Německo. Všechny ostatní země musí hrát důležitou roli," podotkl Verhofstadt.

Předseda liberální frakce ALDE uvedl, že reforma bloku by měla zahrnovat obrannou spolupráci, nový postoj k migraci nebo změny v eurozóně. Zejména oblast posilování bezpečnosti zdůraznil také Babiš  Česká republika by podle něj mohla obsadit post ředitele evropského policejního úřadu. "Bude se rozhodovat, kdo bude nový ředitel Europolu, proč bychom nemohli bojovat o tuto funkci," řekl.

Babiš, který se svých vystoupeních bývá vůči EU často kritický, poukázal na přínosy evropské integrace. "Ten projekt je skvělý hlavně z toho důvodu, že máme mír, ale problémy, které tu jsou, se neřeší už dlouho," podotkl.

Témata:  Andrej Babiš Guy Verhofstadt EU

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.